A nátrium-hidrogén-larbomátot hívják szódabikarbónának, ami lényegében vízben jól oldódó, enyhén lúgos só. Bikarbonátionból és nátriumionból áll, kiválóan semlegesíti a savakat és közben szén-dioxidot is felszabadít. A szódabikarbóna sokoldalúan felhasználható és teljes mértékben ártalmatlan a környezetre nézve.
A szódabikarbónát a gyógyászatban, takarításban és egyéb háztartási munkálatokban is előszeretettel alkalmazzák, hiszen kiválóan lehet vele tisztítani a felületeket és a gyomorégést is rövid idő alatt megszünteti. A szódabikarbóna a fogak fehérítésére is kiválóan alkalmas.
Kemoterápiás kezelések ideje alatt szokták néha alkalmazni adalékanyagként a vesék kímélése érdekében, de bizonyos daganat típusoknál nem javasolt. Ezzel kapcsolatosan tehát mindenképp konzultálni kell a szakorvossal.
Mint már említettük a szódabikarbóna kiváló a fogfehérítésre, ráadásul a fogak felszínére tapadt baktériumok eltávolításában is segít. A fogkefét mártsuk vízbe vagy szájvízbe, végül nyomjuk bele a szódabikarbónába, ami a nedvességtől kellően megtapad és mossuk 2 percig a fogunkat. A sikálást a rágófelszíneken kezdjük el, a végén a nyelvünkről se feledkezzünk meg és az öblítésről sem.
A szódabikarbóna fiatalítja a bőrt, ráadásul a teljes test felületén használható. Gyulladáscsökkentő, gombaölő hatása is ismert, ráadásul olcsó és környezetbarát csodaszer. A szódabikarbóna segít leradírozni a bőrt, így megszabadít az elhalt hámsejtektől és a felesleges lerakódásoktól. A szódabikarbóna simábbá, frissebbé és tisztábbá teszi a bőr felületét, ami már az első használat után is észrevehető. A szódabikarbóna jótékony hatással van a hajra is. Gyengéden tisztítja a hajat, segít megőrizni annak nedvességtartalmát, és eltávolítja a szennyeződéseket. Használata különösen ajánlott olyanoknak, akiknek zsíros vagy korpás a haja, mivel segít csökkenteni a zsíros fürtök mennyiségét. A szódabikarbóna a haj természetes pH értékét is helyreállítja, és megerősíti a szálakat. Bővebb szódabikarbónás hajápolási tippek.
A szódabikarbónát elsősorban sütésekhez, főzésekhez alkalmazzák, jellemzően mint élesztő hatású anyagot. Sütés közben semlegesíti a savas komponenseket, ennek köszönhetően a tészta kellően megkel. A szódabikarbónát akkor is bevetik a háziasszonyok, ha elsóznak valamit, ugyanis egy késhegynyi is elég belőle, hogy a sós ízt semlegesítse. A szódabikarbóna a húsokat is puhítja. További ötletek a szódabikarbóna konyhai használatához.
A szódabikarbóna rendkívül sokoldalúan felhasználható a háztartásokban, éppen ezért jó, ha mindig rendelkezésre áll. Felhasználható ételek elkészítéséhez, például tészták kelesztéséhez, húsok puhításához, ezen kívül fogfehérítés céljából is sokan alkalmazzák, de bizonyos felületek megtisztításához is kiváló, valamint egészségügyi szempontból is, például a gyomorsav által okozta panaszok kezelésére.
A szódabikarbóna alkalmazásánál is felléphetnek mellékhatások, ezek elsősorban a gyomort és a bélrendszert érintik. Jelentkezhet hasi fájdalom, hasmenés, hányinger, puffadás, a túladagolás pedig kimaródást okozhat. A szódabikarbóna rendszeres használata nátriumszint emelkedést is kiválthat és csökkenhet a vérben a kalciumszint. A túladagolás vesekő képződéshez is vezethet és a vízháztartás egyensúlyában zavar alakulhat ki.
A jód befolyásolja a pajzsmirigy hormonjainak a képzését, valamint részt vesz az anyagcsere működésében. A jód ivóvízzel és táplálékkal kerül be a szervezetünkbe, gyorsan felszívódik, a felesleges mennyiség pedig ürül a vizelettel. A szódabikarbóna a sav semlegesítésére és gyomorégésre alkalmazható elsősorban.
A szódabikarbónából egy késhegynyi is elég ahhoz, hogy hasson a gyomorégés ellen. Célszerű arra figyelni, hogy ne adagoljuk túl, hiszen kimaródást, vesekő képződést okozhat és zavart a vízháztartás egyensúlyában. A javasolt mennyiség a szódabikarbónából naponta egy kiskanálnyi, két deci víz kíséretében.
A sütőpor és a szódabikarbóna helyettesítheti egymást, de azt érdemes tudni, hogy a szódabikarbóna erősebb anyag, ezért kevesebb is elegendő belőle. Viszont csak olyan receptekhez alkalmazzunk szódabikarbónát, amelyek tartalmaznak savas összetevőket, ilyen lehet például a joghurt vagy a tejföl. Savas anyag hiányában fél kanál szódabikarbónához adjunk egy teáskanálnyi citromlevet, így az arány szintén ideális lesz.
Étkezési célra és háztartási célra is alkalmas!Számos hasznos felhasználási területe ismert a szódabikarbónának.
Az étkezési szódabikarbónát rengeteg különféle módon használhatjuk fel a háztartásban.